#VoteForWomen

What if this were what an awards season ballot looked like?

This year has brought us so much fantastic work from women both in front of and behind the camera. When you take a look at dozens of these contenders all in one place, and compare it to the typical handful that actually receive nominations, the gulf is indisputably striking. In fact, women have only received an average of 15% of nominations in non-acting categories over the past five years.

This is a ballot that has just some of the women whose work we hope is not overlooked. But, there are plenty more! See someone missing? Fill out the form below with your “write-in candidates.”

Click image to download as PDF

“When I'm sometimes asked when will there be enough [women on the Supreme Court] and I say, 'When there are nine,' people are shocked. But there'd been nine men, and nobody's ever raised a question about that.”
—Ruth Bader Ginsburg

This is where you come in:

Won’t you join us to share this ballot on social media and tell decision-makers that you want them to #VoteForWomen? Encourage your friends, your colleagues, and your awards pool competitors to do the same! You can use the full ballot linked above, or share one of these graphics on your timeline—use the buttons below to spread the word in one step:

Where are we now? Click below for updates on women nominees and winners throughout awards season:

The African American Film Critics Association (AAFCA) announced the winners of its AAFCA Awards on December 10, 2019. The women winners are:

Best Actress

Lupita Nyong’o, US

Best Supporting Actress

Da’Vine Joy Randolph, DOLEMITE IS MY NAME

Best Animated Film

ABOMINABLE; Writer/Director: Jill Culton; Producers: Suzanne BuirgyPeilin Chou

Best Documentary

THE BLACK GODFATHER; Producers: Nicole AvantCaitrin Rogers

Best Foreign Film

PARASITE; Producer: Sin-ae Kwak

Best Independent Film

THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO; Producers: Dede GardnerKhaliah NealChristina Oh

Impact Award

QUEEN & SLIM; Director/Producer: Melina Matsoukas; Writer/Producer: Lena Waithe; Producers: Pamela AbdyMichelle Knudsen

We See You Award

Taylor Russell, WAVES

AAFCA 10 Best Films of 2019

#4 – CLEMENCY; Writer/Director: Chinonye Chukwu; Producer: Bronwyn Cornelius
#5 – THE IRISHMAN; Producers: Jane Rosenthal, Emma Tillinger Koskoff
#6 – QUEEN & SLIM; Director/Producer: Melina Matsoukas; Writer/Producer: Lena Waithe; Producers: Pamela AbdyMichelle Knudsen
#8 – PARASITE; Producer: Sin-ae Kwak
#8 (tie) – ATLANTICS; Writer/Director: Mati Diop; Producers: Judith Lou LévyEve Robin
#9 – THE FAREWELL; Writer/Director/Producer: Lulu Wang; Producers: Anita GouDaniele Tate MeliaJane Zheng
#10 – HARRIET; Writer/Director: Kasi Lemmons; Producers: Debra Martin ChaseDaniela Taplin Lundberg

On January 11, 2020, AARP hed its 19th annual Movies for Grownups Awards. The women winners are:

Career AchievementAnnette Bening

Best Movie for Grownups: THE IRISHMAN, Producers: Jane RosenthalEmma Tillinger Koskoff

Best ActressRenée Zellweger, JUDY

Best Supporting ActressLaura Dern, MARRIAGE STORY

Best Intergenerational Film: THE FAREWELL, Writer/Director/Producer: Lulu Wang; Producers: Anita GouDaniele Tate MeliaJane Zheng

Best Ensemble: KNIVES OUT, Ana de Armas, Jamie Lee CurtisToni ColletteKatherine LangfordRiki LindhomeEdi PattersonK Callan

Best Time Capsule: HARRIET, Writer/Director: Kasi Lemmons; Producers: Debra Martin ChaseDaniela Taplin Lundberg

Best Documentary: LINDA RONSTADT: THE SOUND OF MY VOICE, Producer: Michele Farinola

Readers’ Choice: A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD, Director: Marielle Heller; Producer: Leah Holzer

On January 13, 2020, the Academy of Motion Picture Arts and Sciences announced its nominations for the 92nd annual Academy Awards. The ceremony will air on February 6, 2020. The women nominees are:

Best Picture:

  • FORD V FERRARI, Jenno Topping
  • THE IRISHMAN, Jane RosenthalEmma Tillinger Koskoff
  • JOKER, Emma Tillinger Koskoff
  • LITTLE WOMEN, Amy Pascal
  • 1917, Pippa HarrisJayne-Ann Tenggren
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD, Shannon McIntosh
  • PARASITE, Kwak Sin-ae

Lead Actress:

  • Cynthia Erivo, HARRIET
  • Scarlett Johansson, MARRIAGE STORY
  • Saoirse Ronan, LITTLE WOMEN
  • Charlize Theron, BOMBSHELL
  • Renée Zellweger, JUDY

Supporting Actress:

  • Kathy Bates, RICHARD JEWELL
  • Laura Dern, MARRIAGE STORY
  • Scarlett Johansson, JOJO RABBIT
  • Florence Pugh, LITTLE WOMEN
  • Margot Robbie, BOMBSHELL

Directing: NO WOMEN NOMINATED

Animated Feature:

  • HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD, Bonnie Arnold
  • KLAUS, Jinko GotohMarisa Román
  • MISSING LINK, Arianne Sutner

Animated Short:

  • DCERA, Daria Kashcheeva
  • HAIR LOVE, Karen Rupert Toliver
  • KITBULL, Rosana SullivanKathryn Hendrickson
  • SISTER, Siqi Song

Adapted Screenplay:

  • LITTLE WOMEN, Greta Gerwig

Original Screenplay:

  • 1917, Krysty Wilson-Cairns

Cinematography: NO WOMEN NOMINATED

Documentary Feature:

  • AMERICAN FACTORY, Julia Reichert
  • THE CAVE, Kirstine BarfodSigrid Dyekjær
  • THE EDGE OF DEMOCRACY, Petra CostaJoanna Natasegara
  • FOR SAMA, Waad al-Kateab
  • HONEYLAND, Tamara Kotevska

Documentary Short:

  • LEARNING TO SKATEBOARD IN A WARZONE (IF YOU’RE A GIRL), Carol DysingerElena Andreicheva
  • LIFE OVERTAKES ME, Kristine Samuelson
  • ST. LOUIS SUPERMAN, Smriti Mundhra
  • WALK RUN CHA-CHA, Laura NixColette Sandstedt

Live Action Short:

  • BROTHERHOOD, Meryam JoobeurMaria Gracia Turgeon
  • A SISTER, Delphine Girard

International Feature Film:

  • Poland, CORPUS CHRISTI, Aneta Cebula-Hickinbotham
  • North Macedonia, HONEYLAND, Tamara Kotevska
  • South Korea, PARASITE, Kwak Sin-ae

Film Editing:

  • THE IRISHMAN, Thelma Schoonmaker

Sound Editing:

  • 1917, Rachael Tate

Sound Mixing: NO WOMEN NOMINATED

Production Design:

  • THE IRISHMAN, Regina Graves
  • JOJO RABBIT, Nora Sopková
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD, Barbara LingNancy Haigh

Original Score:

  • JOKER, Hildur Guðnadóttir

Original Song:

  • “I’m Standing With You,” BREAKTHROUGH, Diane Warren
  • “Into the Unknown,” FROZEN 2, Kristen Anderson-Lopez
  • “Stand Up,” HARRIET, Cynthia Erivo

Makeup and Hairstyling:

  • BOMBSHELL, Anne MorganVivian Baker
  • JOKER, Nicki LedermannKay Georgiou
  • 1917, Naomi DonneRebecca Cole

Costume Design:

  • THE IRISHMAN, Sandy Powell
  • JOJO RABBIT, Mayes C. Rubeo
  • LITTLE WOMEN, Jacqueline Durran
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD, Arianne Phillips

Visual Effects: NO WOMEN NOMINATED

The American Cinema Editors (ACE) announced nominations for its ACE Eddie Awards on December 11, 2019. The ceremony will be held on January 17, 2020. The women nominated for feature awards are:

Best Edited Feature Film (Drama)

  • THE IRISHMAN – Thelma Schoonmaker, ACE
  • MARRIAGE STORY – Jennifer Lame, ACE

Best Edited Documentary (Feature)

  • AMERICAN FACTORY – Lindsay Utz
  • LINDA RONSTADT: THE SOUND OF MY VOICE – Heidi Scharfe, ACE

Best Edited Documentary (Non-Theatrical)

  • BATHTUBS OVER BROADWAY – Dava Whisenant
For a full list of women nominees, including for television awards, click here.

The American Film Institute announced its AFI Motion Pictures of the Year list on December 4, 2019. The honorees will be recognized at a private luncheon on January 3, 2020. Women-helmed winners:

  • 1917
    Producers: Pippa HarrisJayne-Ann Tenggren; Writer: Krysty Wilson-Cairns
  • THE FAREWELL
    Writer/Director/Producer: Lulu Wang; Producers: Anita GouDaniele Tate MeliaJane Zheng
  • THE IRISHMAN
    Producer: Jane Rosenthal
  • JOJO RABBIT
    Producer: Chelsea Winstanley
  • JOKER
    Producer: Emma Tillinger Koskoff
  • LITTLE WOMEN
    Writer/Director: Greta Gerwig; Producers: Denise Di NoviAmy PascalRobin Swicord
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
    Producer: Shannon McIntosh
  • RICHARD JEWELL
    Producers: Jennifer DavissonJessica Meier

Special Award: PARASITE
Producer: Sin-ae Kwak

Presented by the Los Angeles branch of the International Animated Film Association, ASIFA-Hollywood, the awards will be presented on January 25, 2020. The nominees for feature and short film, announced on December 2, 2019:

Best Feature

  • FROZEN II – Writer/Director: Jennifer Lee; Writer: Kristen Anderson-Lopez
  • HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD – Producer: Bonnie Arnold
  • KLAUS – Producers: Mercedes GameroJinko GotohMarisa Roman
  • MISSING LINK – Producer: Arianne Sutner
  • TOY STORY 4 – Producer: Galyn Susman; Writers: Stephany FolsomValerie LaPointeRashida Jones

Best Indie Feature

  • BUÑUEL IN THE LABYRINTH OF THE TURTLES – Producer: Femke Wolting
  • OKKO’S INN – Producer: Aya Iizuka, Michele Zee; Writer: Reiko Yoshida
  • PROMARE – Producer: Stephanie Sheh
  • WEATHERING WITH YOU – Producer: Wakana Okamura

Best Short Subject

  • UNCLE THOMAS: ACCOUNTING FOR THE DAYS – Writer/Director: Regina Pessoa

Best Student Film

  • GRAVEDAD – Matisse Gonzalez, Filmakademie Baden-Württemberg GmbH Animationsinstitut
  • THE FOX & THE PIGEON – Michelle Chua, Sheridan College
  • UN DIABLE DANS LA POCHE – Mathilde Loubes, GOBELINS, l’école de l’image

Best FX for Feature

  • TOY STORY 4 – Kylie Wijsmuller
    WEATHERING WITH YOU – Yuko Nakajima, Jumi Lee

Best Character Animation – Animated Feature

  • MISSING LINK – Rachelle Lambden

Best Character Animation – Live Action

  • POKÉMON DETECTIVE PIKACHU – Waiyin Mendoza, Rochelle Flynn, Leila Gaed

Best Direction – Feature

  • FROZEN 2 – Jennifer Lee

Best Music – Feature

  • FROZEN 2 – Kristen Anderson-Lopez

Best Production Design – Feature

  • ABOMINABLE – Cecline Da Hyeu Kim, Jane Li
  • HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD – Kirsten Kawamura
  • THE ADDAMS FAMILY – Patricia Atchison, Maisha Moore

Best Voice Acting – Feature

  • THE SECRET LIFE OF PETS 2 – Jenny Slate

Best Writing – Feature

  • FROZEN 2 – Jennifer Lee
  • TOY STORY 4 – Stephany Folsom

Best Editorial – Feature

  • HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD – Mary Blee
  • THE SECRET LIFE OF PETS 2 – Tiffany Hillkurtz

The American Society of Cinematographers will present the 34th ASC Awards on January 25, 2020. The woman nominee in a feature film category is:

Documentary Film

  • OBSCURO BARROCO – Evangelia Kranioti
For the full list of women nominees, including for television awards, click here.

On January 7, 2020, the British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) announced the nominees for its EE British Academy Film Awards. The winners will be announced on February 2, 2020. The women nominees are:

Best Film

  • 1917, Pippa HarrisJayne-Ann Tenggren
  • THE IRISHMAN, Jane RosenthalEmma Tillinger Koskoff
  • JOKER, Emma Tillinger Koskoff
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD, Shannon McIntosh
  • PARASITE, Kwak Sin-ae

Outstanding British Film

  • 1917, Pippa HarrisJayne-Ann TenggrenKrysty Wilson-Cairns
  • BAIT, Kate ByersLinn Waite
  • FOR SAMA, Waad al-Kateab
  • SORRY WE MISSED YOU, Rebecca O’Brien
  • THE TWO POPES, Tracey Seaward

Outstanding Debut by a British Writer, Director, or Producer

  • BAIT, Producers: Kate ByersLinn Waite
  • FOR SAMA, Director/Producer: Waad al-Kateab

Film Not in the English Language

  • THE FAREWELL, Lulu WangDaniele Melia
  • FOR SAMA, Waad al-Kateab
  • PORTRAIT OF A LADY ON FIRE, Céline Sciamma

Documentary

  • AMERICAN FACTORY, Julia Reichert
  • FOR SAMA, Waad al-Kateab
  • THE GREAT HACK, Jehane Noujaim

Animated Film

  • FROZEN 2, Jennifer Lee
  • KLAUS, Jinko Gotoh

Best Director – NO WOMEN NOMINATED

Original Screenplay

  • BOOKSMART, Susanna FogelEmily HalpernSarah HaskinsKatie Silberman

Adapted Screenplay

  • LITTLE WOMEN, Greta Gerwig

Leading Actress

  • Jessie Buckley, WILD ROSE
  • Scarlett Johansson, MARRIAGE STORY
  • Saoirse Ronan, LITTLE WOMEN
  • Charlize Theron, BOMBSHELL
  • Renée Zellweger, JUDY

Supporting Actress

  • Laura Dern, MARRIAGE STORY
  • Scarlett Johansson, JOJO RABBIT
  • Florence Pugh, LITTLE WOMEN
  • Margot Robbie, BOMBSHELL
  • Margot Robbie, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Original Score

  • JOKER, Hildur Guđnadóttir

Casting

  • JOKER, Shayna Markowitz
  • MARRIAGE STORY, Francine Maisler
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD, Victoria Thomas
  • THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD, Sarah Crowe
  • THE TWO POPES, Nina Gold

Cinematography – NO WOMEN NOMINATED

Editing

  • THE IRISHMAN, Thelma Schoonmaker

Production Design

  • THE IRISHMAN, Regina Graves
  • JOJO RABBIT, Nora Sopková
  • JOKER, Kris Moran
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD, Barbara LingNancy Haigh

Costume Design

  • THE IRISHMAN, Sandy Powell
  • JOJO RABBIT, Mayes C. Rubeo
  • JUDY, Jany Temime
  • LITTLE WOMEN, Jacqueline Durran
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD, Arianne Phillips

Make Up & Hair

  • 1917, Naomi Donne
  • BOMBSHELL, Vivian BakerAnne Morgan
  • JOKER, Kay GeorgiouNicki Ledermann
  • ROCKETMAN, Lizzie Yianni Georgiou

Sound

  • 1917, Rachael Tate

Special Visual Effects – NO WOMEN NOMINATED

British Short Animation

  • GRANDAD WAS A ROMANTIC, Maryam Mohajer
  • IN HER BOOTS, Kathrin Steinbacker
  • THE MAGIC BOAT, Lilia Laurel

British Short Film

  • AZAAR, Myriam Raja
  • GOLDFISH, Laura Dockrill
  • KAMALI, Sasha RainbowRosalind Croad
  • LEARNING TO SKATEBOARD IN A WARZONE (IF YOU’RE A GIRL), Carol DysingerElena Andreicheva
  • THE TRAP, Lena Headey

EE Rising Star Award

  • Awkwafina
  • Kaitlyn Dever

The Black Film Critics Circle announced its picks for top achievements in theatrical films on December 19, 2019. The women who were recognized are:

Best Director: Kasi Lemmons, HARRIET

Best ActressLupita Nyong’o, US

Best Supporting ActressDa’Vine Joy Randolph, DOLEMITE IS MY NAME

Best Original ScreenplayLena Waithe, QUEEN & SLIM

Best Foreign Film: PARASITE; Producer: Sin-ae Kwak

Best Documentary: TONI MORRISON: THE PIECES I AM; Producer: Johanna Giebelhaus

Pioneer AwardRuth E. Carter

The British Independent Film Awards were held on December 1, 2019. The women whose work received accolades are:

Best British Independent Film
FOR SAMA; Producer: Waad Al-Khateab

Best Director
Waad Al-Kateab, FOR SAMA

Best British Short
ANNA; Producer: Olga Beskhmelnitsyna

Best Actress
Renée Zellwegger, JUDY

Best Supporting Actress
Ruthxjiah Bellenea, THE LAST TREE

The Raindance Discovery Award
Zara Balfour, CHILDREN OF THE SNOW LAND

Debut Screenwriter
Emma Jane Unsworth, ANIMALS

Best Documentary
FOR SAMA; Producer: Waad Al-Khateab

Breakthrough Producer
Kate ByersLinn Waite, BAIT

Best International Independent Film
PARASITE; Producer: Sin-ae Kwak

Best Casting
Sarah Crowe, THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD

Best Costume Design
Suzie Harman, THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD

Best Editing
Chloe Lambourne, FOR SAMA

Best Production Design
Cristina Casali, THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD

Special Jury Prize
Amanda Nevill

The Richard Harris Award for Outstanding Contribution by an Actor to British Film
Kristin Scott Thomas

The Critics’ Choice Association celebrated its 25th annual Critics’ Choice Awards on January 12, 2020. The women winners in feature categories are:

Best Picture

  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD; Producer: Shannon McIntosh

Best Actress

  • Renée Zellwegger, JUDY

Best Supporting Actress

  • Laura Dern, MARRIAGE STORY

Best Acting Ensemble

  • THE IRISHMAN – Anna Paquin

Best Adapted Screenplay

  • Greta Gerwig, LITTLE WOMEN

Best Production Design

  • Barbara LingNancy Haigh, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Best Costume Design

  • Ruth E. Carter, DOLEMITE IS MY NAME

Best Hair and Makeup

  • BOMBSHELL, Anne MorganVivian Baker

Best Foreign Language Film

  • PARASITE; Producer: Sin-ae Kwak

Best Song

  • “Glasgow (No Place Like Home),” WILD ROSE; Music and Lyrics by Mary Steenburgen

Best Score

  • Hildur Guðnadóttir, JOKER
For the full list of women nominees, including for television awards, click here.

The Directors Guild of America (DGA) announced the nominations for its 2020 DGA Awards on January 7, 2019. The winners will be announced on January 25, 2020. The women nominees in feature screenplay categories are:

Outstanding Directorial Achievement in Theatrical Feature Film for 2019

  • 1917, Unit Production Manager: Hannah Godwin
  • THE IRISHMAN, Unit Production Manager: Carla Raij
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD, Unit Production Manager: Georgia Kacandes; Additional Second Assistant Directors: Debbie ChungKatie Pruitt
  • JOJO RABBIT, Second Assistant Director: Martina Götthansová; Second Second Assistant Director: Martina Frimelová

Outstanding Directorial Achievement of a First-Time Feature Film Director for 2019

  • ATLANTICS, Mati Diop
  • HONEY BOY, Alma Har’el; Second Second Assistant Director: Sarah Balboa
  • QUEEN & SLIM, Melina Matsoukas; Unit Production Manager: Pamela Hirsch; Second Second Assistant Director: Tami Kumin
  • THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO, Unit Production Manager: Natalie Teter

Documentary

  • AMERICAN FACTORY, Julia Reichert
  • HONEYLAND, Tamara Kotevska
  • ONE CHILD NATION, Nanfu Wang and Jialing Zhang
For the full list of women nominees, including for television, news, and commercial, click here.

Film Independent announced the nominations for the 35th annual Film Independent Spirit Awards on November 21, 2019. The awards will be held on February 8, 2020.

Best Feature:

  • A HIDDEN LIFE
    Producer: Elisabeth Bentley
  • CLEMENCY
    Producer: Bronwyn Cornelius
  • THE FAREWELL
    Producers: Anita Gou, Daniele Melia Tate, Lulu Wang, Jane Zheng

Best First Feature:

  • BOOKSMART
    Director: Olivia Wilde
    Producers: Chelsea Barnard, Jessica Elbaum, Megan Ellison, Katie Silberman
  • DIANE
    Producer: Caroline Kaplan
  • THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO
    Producers: Dede Gardner, Khaliah Neal, Christina Oh
  • THE MUSTANG
    Director: Laure de Clermont-Tonnerre

Best Director:

  • Alma Har’el, HONEY BOY
  • Lorene Scafaria, HUSTLERS

Best Screenplay:

  • Chinonye Chukwu, CLEMENCY

Best First Screenplay:

  • Fredrica Bailey, SEE YOU YESTERDAY
  • Hannah Bos, DRIVEWAYS
  • Bridget Savage Cole, Danielle Krudy, BLOW THE MAN DOWN
  • Jocelyn Deboer, Dawn Luebbe, GREENER GRASS

John Cassavetes Award:

  • BURNING CANE
    Producers: Karen Kaia Livers, Cassandra Youmans
  • COLEWELL
    Producer: Alexandra Byer
  • GIVE ME LIBERTY
    Writer/Producer: Alice Austen
    Producer: Val Abel
  • PREMATURE
    Writer: Zora Howard
    Producer: Joy Ganes
  • WILD NIGHTS WITH EMILY
    Writer/Director/Producer: Madeleine Olnek
    Producer: Anna Margarita Albelo

Best Female Lead:

  • Karen Allen, COLEWELL
  • Hong Chau, DRIVEWAYS
  • Elisabeth Moss, HER SMELL
  • Mary Kay Place, DIANE
  • Renée Zellwegger, JUDY
  • Alfre Woodard, CLEMENCY

Best Supporting Female:

  • Jennifer Lopez, HUSTLERS
  • Taylor Russell, WAVES
  • Zhao Shuzhen, THE FAREWELL
  • Lauren “Lolo” Spencer, GIVE ME LIBERTY
  • Octavia Spencer, LUCE

Best Cinematography:

  • Natasha Braier, HONEY BOY
  • Chananun Chotrungroj, THE THIRD WIFE

Best Editing:

  • Julie Bézlau, THE THIRD WIFE
  • Louise Ford, THE LIGHTHOUSE

Best International Film:

  • PORTRAIT OF A LADY ON FIRE (France)
    Director: Céline Sciamma
  • THE SOUVENIR (United Kingdom)
    Director: Joanna Hogg

Best Documentary:

  • AMERICAN FACTORY
    Director/Producer: Julia Reichert
    Producer: Julia Parker Benello
  • FOR SAMA
    Director/Producer: Waad al-Kateab
  • HONEYLAND
    Director: Tamara Kotevska
  • ISLAND OF THE HUNGRY GHOSTS
    Director/Producer: Gabrielle Brady
    Producer: Gizem Acarla

Robert Altman Award:

  • MARRIAGE STORY
    Casting Director: Francine Maisler
    Ensemble Cast: Laura Dern, Julie Hagerty, Scarlett Johansson, Merritt Wever

Bonnie Award Sponsored by American Airlines:

  • Marielle Heller
  • Kelly Reichardt
  • Lulu Wang

Producers Award:

  • Mollye Asher
  • Krista Parris

Someone to Watch Award:

  • THE THIRD WIFE
    Director: Ash Mayfair

Truer Than Fiction Award:

  • JADDOLAND
    Director: Nadia Shihab

The Society of LGBTQ Entertainment Critics (GALECA) will announce the winners of their annual Dorian Awards on January 8, 2020. The women nominees in feature film categories are:

Film of the Year

  • HUSTLERS, Writer/Director: Lorene Scafaria; Producers: Jessica ElbaumElaine Goldsmith-ThomasJennifer Lopez
  • LITTLE WOMEN, Writer/Director: Greta Gerwig; Producers: Denise Di NoviAmy PascalRobin Swicord
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD, Producer: Shannon McIntosh
  • PARASITE, Producer: Sin-ae Kwak
  • PORTRAIT OF A LADY ON FIRE, Writer/Director: Céline Sciamma

Director of the Year

  • Greta Gerwig, LITTLE WOMEN
  • Céline Sciamma, PORTRAIT OF A LADY ON FIRE

Film Performance of the Year – Actress

  • Awkwafina, THE FAREWELL
  • Scarlett Johansson, MARRIAGE STORY
  • Lupita Nyong’o, US
  • Alfre Woodard, CLEMENCY
  • Renée Zellwegger, JUDY

Supporting Film Performance of the Year – Actress

  • Laura Dern, MARRIAGE STORY
  • Florence Pugh, LITTLE WOMEN
  • Jennifer Lopez, HUSTLERS
  • Margot Robbie, BOMBSHELL
  • Zhao Shuzhen, THE FAREWELL

LGBTQ Film of the Year

  • BOOKSMART, Director: Olivia Wilde; Writers: Emily Halpern & Sarah HaskinsSusanna FogelKatie Silberman; Producers: Chelsea BarnardJessica ElbaumMegan EllisonKatie Silberman
  • PORTRAIT OF A LADY ON FIRE, Writer/Director: Céline Sciamma

Foreign Language Film of the Year

  • ATLANTICS, Writer/Director: Mati Diop; Producer: Judith Lou LévyEve Robin
  • PARASITE, Producer: Sin-ae Kwak
  • PORTRAIT OF A LADY ON FIRE, Writer/Director: Céline Sciamma
  • THE FAREWELL, Writer/Director: Lulu Wang; Producers: Anita GouDaniele Tate MeliaJane Zheng

Screenplay of the Year

  • Greta Gerwig, LITTLE WOMEN
  • Céline Sciamma, LITTLE WOMEN

Documentary of the Year
“Theatrical release, TV airing, or DVD release”

  • AMERICAN FACTORY, Director/Producer: Julia Reichert; Producer: Julie Parker Benello
  • FOR SAMA; Director/Producer: Waad al-Khateab
  • HONEYLAND, Director: Tamara Kotevska
  • ONE CHILD NATION, Directors/Producers: Nanfu WangJialing Zhang; Producers: Julie GoldmanCarolyn Hepburn

LGBTQ Documentary of the Year

  • CIRCUS OF BOOKS, Director: Rachel Mason; Producers: Cynthia ChildsCamilla HallKathryn Robson
  • THE GOSPEL OF EUREKA, Producer: Charlotte Cook
  • 5B, Producer: Hayley Pappas

Visually Striking Film of the Year
“Honoring a production of stunning beauty, from art direction to cinematography”

  • PORTRAIT OF A LADY ON FIRE, Director: Céline Sciamma; Cinematography: Claire Mathon

Unsung Film of the Year

  • BOOKSMART, Director: Olivia Wilde; Writers: Emily Halpern & Sarah HaskinsSusanna FogelKatie Silberman; Producers: Chelsea BarnardJessica ElbaumMegan EllisonKatie Silberman
  • HER SMELL, Producer: Elisabeth Moss
  • THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO, Producers: Dede GardnerKhaliah NealChristina Oh

Campy Film of the Year

  • CATS, Producer: Debra Hayward
  • GRETA, Producer: Karen Richards

Wilde Artist of the Decade
“Special accolade”

  • Lady Gaga
  • Greta Gerwig
  • Phoebe Waller-Bridge
For the full list of women nominees, including for television awards, click here.

On January 8, 2020, GLAAD announced the nominees for its 31st annual GLAAD Media Awards honoring fair, accurate, and inclusive representations of the LGBTQ community. The winners will be announced on March 19, 2020. The women nominees in film categories are:

Outstanding Film – Wide Release

  • BOMBSHELL, Producers: Michelle Graham, Beth Kono, Margaret Riley, Charlize Theron
  • BOOKSMART, Director: Olivia Wilde; Producers: Chelsea Barnard, Jessica Elbaum, Megan Ellison, Katie Silberman
  • DOWNTON ABBEY, Producer: Liz Trubridge

Outstanding Film – Limited Release

  • BRITTANY RUNS A MARATHON, Producer: Margot Hand
  • PORTRAIT OF A LADY ON FIRE, Writer/Director: Céline Sciamma
  • RAFIKI, Writer/Director: Wanuri Kahiu; Writer: Jenna Cato Bass
  • SOCRATES, Producer: Tammy Weiss

Outstanding Documentary

  • 5B, Producer: Hayley Pappas
  • LEITIS IN WAITING, Director/Producer: Hinaleimoana Wong-Kalu
  • STATE OF PRIDE, Producer: Kari Rivera
For the full list of women nominees, including for television awards, click here.

The Hollywood Foreign Press Association announced the nominees on December 9, 2019. The awards were held on January 5, 2020. The women winners in feature categories are:

Best Motion Picture – Drama

1917; Pippa HarrisJayne-Ann Tenggren

Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Drama

Renée Zellwegger, JUDY

Best Motion Picture – Musical or Comedy

ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD, Shannon McIntosh

Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy

Awkwafina, THE FAREWELL

Best Motion Picture – Animated

MISSING LINK, Arianne Sutner

Best Motion Picture – Foreign Language

PARASITE, Sin-ae Kwak

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in any Motion Picture

Laura Dern, MARRIAGE STORY

Best Original Score – Motion Picture

Hildur Guðnadóttir, JOKER

For the full list of women nominees, including for television awards, click here.
Follow our Golden Globes live-tweet thread here.

The Gotham Independent Film Awards have been part of the Independent Filmmaker Project since 1991. Winners:

Best Documentary: AMERICAN FACTORY
Director/Producer: Julia Reichert; Producer: Julie Parker Benello

Bingham Ray Breakthrough Director Award: Laure De Clermont-Tonnerre
THE MUSTANG

Best Actress: Awkwafina
“Billie,” THE FAREWELL

Breakthrough ActorTaylor Russell
“Emily,” WAVES

Breakthrough Series – Long Format: “When They See Us”
Creator/Executive Producer: Ava DuVernay; Executive Producers: Jane RosenthalOprah Winfrey

Breakthrough Series – Short Format: “PEN15”
Creators / Executive Producers: Maya Erskine, Anna Konkle; Executive Producers: Debbie LieblingBrooke Pobjoy, Becky SloviterShelley ZimmermanBrin Lukens

Tribute AwardAva DuVernay, Director

Tribute AwardLaura Dern, Actor

Inaugural Student Short Film Showcase Selections:

  • KEEPER OF EARTH AND TIME (Tiantian Wang, School of Visual Arts)
  • YOUTH (Farida Zahran, NYU Tisch)

On January 9, 2020, the Guild of Music Supervisors announced the nominees for its 10th annual awards. The awards will be presented on February 6, 2020. The women nominees in film categories are:

Best Music Supervision for Film Budgeted Over $25 Million

  • Mary Ramos, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Best Music Supervision for Film Budgeted Under $25 Million

  • Toko Nagata, ALWAYS BE MY MAYBE
  • Zoë Bryant, BLINDED BY THE LIGHT
  • Becky BenthamKaren Elliott, JUDY

Best Music Supervision for Film Budgeted Under $10 Million

  • Tracy McKnight (WIF Board Member), FIVE FEET APART
  • Meghan Currier, WAVES

Best Music Supervision for Film Budgeted Under $5 Million

  • Karen Elliott, WILD ROSE
  • Susan Jacobs, THE FAREWELL
  • Lynn Fainchtein, GLORIA BELL
  • Terri D’Ambrosio, THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO

Best Song Written and/or Recorded for a Film

  • “Spirit” from THE LION KING, Writer/Performer: Beyoncé
  • “One Little Soldier” from BOMBSHELL, Writer/Performer: Regina Spektor; Muisc Supervisor: Evyen Klean
  • “Into the Unknown” from FROZEN II, Writer: Kristen Anderson-Lopez; Performed by: Idina Menzel featuring Aurora
  • “Glasgow (No Place Like Home)” from WILD ROSE, Written by: Caitlyn SmithKate YorkMary Steenburgen; Performed by Jessie Buckley; Music Supervisor: Karen Elliott
  • “Don’t Call Me Angel” from CHARLIE’S ANGELS, Written by: Alma-Sofia MiettinenAriana GrandeElizabeth GrantMiley Cyrus; Performed by: Ariana GrandeLana Del ReyMiley Cyrus; Music Supervision by Julianne JordanJulia Michaels

Best Music Supervision for a Documentary

  • Tracy McKnight (WIF Board Member), HALSTON
  • Aminé Ramer, LOVE, ANTOSHA
  • Willa Yudell, UNBANNED: THE LEGEND OF AJ1

Best Music Supervision in a Trailer

  • Anny Colvin, JOKER teaser
For the list of women nominees including television awards, click here.

The International Documentary Association (IDA) announced the winners of their awards recognizing excellence in documentary filmmaking on December 7, 2019. The women winners in film categories are:

Best Feature

FOR SAMA; Director/Producer: Waad al-Kateab

Best Short

LEARNING TO SKATEBOARD IN A WARZONE (IF YOU’RE A GIRL); Director: Carol Dysinger; Producer: Elena Andreicheva

Best Director

Julia Reichert, AMERICAN FACTORY

Best Music Documentary

HOMECOMING: A FILM BY BEYONCÉ; Director/Producer: Beyoncé Knowles-Carter

David L. Wolper Student Documentary Award

BREWED IN PALESTINE; Director/Producer: Emma Schwartz

Best Editing

MIDNIGHT FAMILY, Paloma López Carrillo

Pare Lorentz Award

HONELAND; Director: Tamara Kotevska
Honorable Mention: ANTHROPOCENE: THE HUMAN EPOCH; Director: Jennifer Baichwal; Producer: Nadia Tavazzani

ABC News VideoSource Award

MIKE WALLACE IS HERE; Producer: Peggy Drexler

Honorees

  • Career Achievement Award: Freida Lee Mock
  • Courage Under Fire Award: Waad al-Kateab
  • Emerging Documentary Filmmaker Award: Rachel Lears
  • Pioneer Award: Cinereach
  • Amicus Award: The Reporters Committee for Freedom of the Press
For a list of winners in all categories, including for TV and audio, click here.

The Los Angeles Film Critics Association announced the winners of their annual awards on December 8, 2019. The women winners are:

Best Picture

PARASITE; Producer: Sin-ae Kwak

Best Actress

Mary Kay Place, DIANE
Runner-up: Lupita Nyong’o, US

Best Supporting Actress

Jennifer Lopez, HUSTLERS
Runner-up: Zhao Shuzhen, THE FAREWELL

Best Cinematography

Claire Mathon, PORTRAIT OF A LADY ON FIRE and ATLANTICS

Best Production Design

Barbara Ling, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Best Foreign-Language Film

PAIN AND GLORY; Producer: Esther García
Runner-up: PORTRAIT OF A LADY ON FIRE; Writer/Director: Céline Sciamma

Best Documentary/Non-Fiction Film

AMERICAN FACTORY; Director/Producer: Julia Reichert; Producer: Julie Parker Benello

Career Achievement

Elaine May

The Douglas Edwards Experimental/Independent Film/Video Award

Ja’Tovia Gary‘s THE GIVERNY DOCUMENT

On January 11, 2020, the Make-Up Artists and Hair Stylists Guild held its seventh annual awards. The women winners in film categories are:

Best Period and/or Character Make-up: JOKER, Nicki Ledermann, Tania Ribalow, Sunday Englis

Best Special Make-up Effects: BOMBSHELL, Vivian Baker

Best Contemporary Hair Styling: BOMBSHELL, Anne Morgan, Jaime Leigh Mcintosh, Adruitha Lee

Best Period Hair Styling and/or Character Hair Styling: DOWNTON ABBEY, Anne Nosh Oldham, Elaine Browne

For the list of women nominees including television awards, click here.

On January 9, 2020, the NAACP announced the nominees for its 51st NAACP Image Awards. The winners will be announced on February 22, 2020. The women nominees in film categories are:

Outstanding Motion Picture

  • HARRIET, Writer/Director: Kasi Lemmons; Producers: Debra Martin ChaseDaniela Taplin Lundberg
  • QUEEN & SLIM, Director: Melina Matsoukas; Writer/Producer: Lena Waithe; Producers: Pamela AbdyMichelle Knudsen

Outstanding Actress in a Motion Picture

  • Alfre Woodard, CLEMENCY
  • Cynthia Erivo, HARRIET
  • Jodie Turner-Smith, QUEEN & SLIM
  • Lupita Nyong’o, US
  • Naomie Harris, BLACK AND BLUE

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

  • Da’Vine Joy Randolph, DOLEMITE IS MY NAME
  • Janelle Monáe, HARRIET
  • Jennifer Lopez, HUSTLERS
  • Marsai Martin, LITTLE
  • Octavia Spencer, LUCE

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture

  • Cynthia Erivo, HARRIET
  • Jodie Turner-Smith, QUEEN & SLIM
  • Marsai Martin, LITTLE
  • Shahadi Wright Joseph, US

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture

  • DOLEMITE IS MY NAME, Da’Vine Joy Randolph
  • HARRIET, Cynthia ErivoJanelle MonáeJennifer Nettles
  • JUST MERCY, Brie Larson
  • QUEEN & SLIM, Jodie Turner-SmithIndya MooreChloë Sevigny
  • US, Lupita Nyong’oShahadi Wright JosephElisabeth Moss

Outstanding Independent Motion Picture

  • CLEMENCY, Writer/Director: Chinonye Chukwu; Producer: Bronwyn Cornelius
  • QUEEN & SLIM, Director: Melina Matsoukas; Writer/Producer: Lena Waithe; Producers: Pamela AbdyMichelle Knudsen
  • THE BOY WHO HARNESSED THE WIND, Producers: Andrea CalderwoodGail Egan

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television or Film)

  • Alfre Woodard, THE LION KING
  • Lupita Nyong’o, SERENGETI

Outstanding Documentary (Film)

  • MILES DAVIS: BIRTH OF THE COOL; Producer: Nicole London
  • THE BLACK GODFATHER; Producers: Nicole AvantCaitrin Rogers
  • THE APOLLO; Writer/Producer: Cassidy Hartmann; Writer: Jean Tsien; Producers: Lisa CortesJeanne Elfant Festa
  • TONI MORRISON: THE PIECES I AM, Producer: Johanna Giebelhaus
  • TRUE JUSTICE: BRYAN STEVENSON’S FIGHT FOR EQUALITY, Producer: Maya Mumma

Outstanding Soundtrack/Compilation Album

  • “The Lion King: The Gift” – Beyoncé w/ Various Artists

Outstanding Writing in a Motion Picture (Film)

  • Chinonye Chukwu, CLEMENCY
  • Kasi Lemmons, HARRIET

Outstanding Directing in a Motion Picture (Film)

  • Kasi Lemmons, HARRIET
  • Mati Diop, ATLANTICS
For the list of women nominees including television awards, click here.

The National Board of Review awards have—since 1930—been decided by, in their words, “knowledgeable film enthusiasts and professionals, academics, young filmmakers, and students” in the New York Area. The winners, which will be recognized at a Gala in January 2020, were announced on December 3, 2019:

Best ActressRenée Zellwegger
“Judy Garland,” JUDY

Best Supporting ActressKathy Bates
“Bobi Jewell,” RICHARD JEWELL

Best Directorial DebutMelina Matsoukas
QUEEN & SLIM

Best Animated Feature: HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD
Producer: Bonnie Arnold

Best Foreign Language Film: PARASITE
Producer: Sin-ae Kwak

Best Documentary: MAIDEN
Producer: Victoria Gregory

Best Ensemble: KNIVES OUT
Actors: Ana de ArmasJamie Lee CurtisToni ColletteKatherine LangfordRiki LindhomeEdi PattersonK CallanMarlene Forte

NBR Freedom of Expression Award: FOR SAMA
Director/Producer: Waad Al-Khateab

Top 10 Films include:

  • 1917 (Producers: Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren)
  • FORD V. FERRARI (Producer: Jenno Topping)
  • JOJO RABBIT (Producer: Chelsea Winstanley)
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD (Producer: Shannon McIntosh)
  • RICHARD JEWELL (Producers: Jennifer DavissonJessica Meier)

On January 4, 2020, the National Society of Film Critics announced the winners of its 54th annual awards. The women winners are:

Best Picture

PARASITE, Producer: Sin-ae Kwak

Best Director

Greta Gerwig, LITTLE WOMEN

Best Actress

Mary Kay Place, DIANE

Best Supporting Actress

Laura Dern, MARRIAGE STORY, LITTLE WOMEN

Best Cinematography

Claire Mathon, PORTRAIT OF A LADY ON FIRE, ATLANTICS

Best Nonfiction Film

HONEYLAND, Director: Tamara Kotevska

The New York Film Critics Circle has been recognizing excellence in cinema since 1936. The winners, which will be recognized at a Gala in January 2020, were announced on December 4, 2019:

Best Picture: THE IRISHMAN
Producers: Jane RosenthalEmma Tillinger Koskoff

Best ActressLupita Nyong’o
“Adelaide Wilson / Red,” US

Best Supporting ActressLaura Dern
“Nora Fanshaw,” MARRIAGE STORY, “Marmee March,” LITTLE WOMEN

Best CinematographyClaire Mathon
PORTRAIT OF A LADY ON FIRE

Best First Film: ATLANTICS
Director: Mati Diop

Best Foreign Language Film: PARASITE
Producer: Sin-ae Kwak

Best Nonfiction Film: HONEYLAND
Director: Tamara Kotevska

Special Award: IndieCollect
Founder/President/Executive Director: Sandra Schulberg

The Producers Guild of America will hold its awards ceremony on January 18, 2020. Documentary nominees were announced on November 19, 2019, and additional nominations were announced on December 19, 2019 and January 7, 2020. The women winners are:

Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

  • 1917, Pippa HarrisJayne-Ann Tenggren
For the full list of women nominees, including for television awards, click here.

The Screen Actors Guild-American Federation of Television and Radio Artists (SAG-AFTRA) announced the nominations for the 26th Annual Screen Actors Guild Awards on December 11, 2019. The ceremony will be held on January 19, 2020. The women winners in theatrical motion picture categories are:

Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role

  • Renée Zellweger – Judy Garland, JUDY

Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role

  • Laura Dern – Nora Fanshaw, MARRIAGE STORY

Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture

  • PARASITE – Hyae Jin ChangYeo Jeong ChoZiso JungJung Eun LeeSo Dam Park

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture

  • AVENGERS: ENDGAME – Janeshia Adams-GinyardCarrie BernansShauna GalliganNiahlah HopeC.C. IceBethany LevyTara MackenCrystal MichelleHeidi MoneymakerMarie MouroumCorrina RosheaJénel StevensPhedra Syndelle
For the full list of women nominees, including for television awards, click here.

The Toronto Film Critics Association announced its award winners on December 8, 2019. The 23rd TFCA awards gala will be held on January 9, 2020. The women winners are:

Best Picture

PARASITE; Producer: Sin-ae Kwak
Runners-up:

  • THE IRISHMAN; Producers: Jane RosenthalEmma Tillinger Koskoff

Best Actress

Lupita Nyong’o, US
Runners-up:

  • Renée Zellwegger, JUDY
  • Scarlett Johansson, MARRIAGE STORY

Best Supporting Actress

Laura Dern, MARRIAGE STORY
Runners-up:

  • Florence Pugh, LITTLE WOMEN
  • Julia Fox, UNCUT GEMS

Best Director – NO WOMEN SELECTED

Best Screenplay, Adapted or Original – NO WOMEN SELECTED

Best First Feature

BOOKSMART, directed by Olivia Wilde
Runners-up:

  • ATLANTICS, directed by Mati Diop
  • QUEEN & SLIM, directed by Melina Matsoukas

Best Animated Feature

MISSING LINK; Producer: Arianne Sutner
Runners-up:

  • TOY STORY 4; Producer: Galyn Susman
  • HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD; Producer: Bonnie Arnold
  • FROZEN 2; Writer/Director: Jennifer Lee

Best Foreign-Language Film

PARASITE; Producer: Sin-ae Kwak
Runners-up:

  • PAIN AND GLORY; Producer: Esther García
  • PORTRAIT OF A LADY ON FIRE; Writer/Director: Céline Sciamma

Allan King Documentary Film Award

AMERICAN FACTORY; Director/Producer: Julia Reichert; Producer: Julie Parker Benello
Runner-up:

  • THE CAVE; Producers: Kirstine BarfodSigrid Dyekjær

Rogers Best Canadian Film Award Finalists

  • THE BODY REMEMBERS WHEN THE WORLD BROKEN OPEN, directed by Kathleen Hepburn and Elle-Máijá Tailfeathers
    WIF Film Finishing Fund Grantee
  • ANTIGONE, directed by Sophie Deraspe
  • FIRECRACKERS, directed by Jasmin Mozaffari
    WIF #AskHerFilm Chat here

The Writers Guild of America announced the nominations for its 2020 WGA Awards on January 6, 2019. The winners will be announced on February 1, 2020, at dual ceremonies in Beverly Hills and Manhattan. The women nominees in feature screenplay categories are:

Original Screenplay

  • 1917, Krysty Wilson-Cairns
  • BOOKSMART, Emily Halpern & Sarah HaskinsSusanna FogelKatie Silberman

Adapted Screenplay

  • LITTLE WOMEN, Greta Gerwig

Documentary Screenplay

  • THE KINGMAKER, Lauren Greenfield
For the full list of women nominees, including for television, new media, and news, click here.
Percentage of Women Oscar Nominees in Non-Acting Categories

Watch the Contenders:

Women In Film members have the opportunity to see films from women creators that are in the awards conversation, plus in-person conversations with the filmmakers, at our Screening Series:

Where else can everyone watch the movies in the running? Some are still screening in Los Angeles, New York City, and elsewhere. Here are some that are available to stream online:

  • BOOKSMART, directed by Olivia Wilde: Hulu
  • THE FAREWELL, directed by Lulu Wang: rent
  • HARRIET, written and directed by Kasi Lemmons: showtimes
  • HIGH LIFE, written and directed by Claire Denis: Amazon Prime
  • HONEY BOY, directed by Alma Har’el: showtimes
  • KNOCK DOWN THE HOUSE, directed by Rachel Lears: Netflix
  • LATE NIGHT, directed by WIF Board Member Nisha Ganatra: Amazon Prime
  • ONE CHILD NATION, directed by Nanfu Wang: Amazon Prime
  • RUST CREEK, directed by Jen McGowan: Showtime Anytime

Learn More about the Contenders:

Click here to read Women In Film’s interview with PAPICHA director Mounia Meddour.

Women and Hollywood has conducted a number of enlightening interviews with these incredible female filmmakers. Click below to read more about their creative process:

Click the image below to learn about the #BestDirectHer campaign led by women members of the DGA:

Women Contenders in the News