2020 PGA Nominations

On January 7, 2020, the Producers Guild of America (PGA) announced the nominees for its 31st annual PGA Awards. The winners will be announced on January 18, 2020. The women nominees are:

FILM

Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures
  • 1917, Pippa HarrisJayne-Ann Tenggren
  • FORD V FERRARI, Jenno Topping
  • THE IRISHMAN, Jane RosenthalEmma Tillinger Koskoff
  • JOKER, Emma Tillinger Koskoff
  • LITTLE WOMEN, Amy Pascal
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD, Shannon McIntosh
  • PARASITE, Kwak Sin-ae
Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures
  • ABOMINABLE, Suzanne Buirgy
  • HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD, Bonnie Arnold
  • MISSING LINK, Arianne Sutner
Outstanding Documentary Motion Picture
  • ADVOCATE, Joëlle BertossaRachel Leah Jones
  • AMERICAN FACTORY, Julie Parker BenelloJulia Reichert
  • THE CAVE, Kirstine BarfodSigrid Dyekjær
  • FOR SAMA, Waad Al-Kateab
  • ONE CHILD NATION, Julie GoldmanCarolyn HepburnNanfu WangJialing Zhang
Innovation Award
  • 20,000 Leagues Under the Sea: An Interactive Adventure
  • Artificial
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Bonfire
  • Cosmos Within Us
  • Eleven Eleven
  • First Man VR
  • How to Train Your Dragon: Fly With Toothless VR
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World Virtual Tour
  • Interactive Play at Sesame Street Land, SeaWorld, Orlando
  • Mesmerica
  • Tree VR
  • Vader Immortal: A Star Wars VR Series – Episode I
  • You vs. Wild
David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures Dede Gardner, Plan B Norman Lear Achievement Award in Television Marta Kauffman Visionary Award Octavia Spencer Stanley Kramer Award BOMBSHELL, Michelle GrahamBeth KonoMargaret RileyCharlize Theron

TELEVISION

Outstanding Producer of Episodic Television – Drama
  • “Big Little Lies” (Season 2), Andrea ArnoldReese WitherspoonBruna PapandreaNicole KidmanLauren NeustadterLiane Moriarty
  • “The Crown” (Season 3), Oona O. Beirn
  • “Game of Thrones” (Season 8), Carolyn Strauss, Bernadette CaulfieldLisa McAtackney
  • “Succession” (Season 2), Jane TranterGeorgia PritchettDara SchnapperGabrielle Mahon
  • “Watchmen” (Season 1), Producers TBD
Outstanding Producer of Episodic Television – Comedy
  • “Barry” (Season 2), Aida RodgersLiz SarnoffEmily HellerJulie Camino
  • “Fleabag” (Season 2), Phoebe Waller-BridgeLydia HampsonSarah Hammond
  • “The Marvelous Mrs. Maisel” (Season 3), Amy Sherman-PalladinoDhana GilbertKate Fodor
  • “Veep” (Season 7), Julia Louis-DreyfusJennifer CrittendenGabrielle AllanRachel AxlerGeorgia Pritchett
Outstanding Producer of Limited Series Television
  • “Chernobyl,” Carolyn StraussJane FeatherstoneSanne Wohlenberg
  • “Fosse/Verdon,” Michelle WilliamsTracey Scott WilsonCharlotte StoudtNicole FosseErica KayKate Sullivan
  • “True Detective,” Producers TBD
  • “Unbelievable,” Producers TBD
  • “When They See Us,” Jane RosenthalOprah WinfreyAva DuVernayAmy KaufmanRobin Swicord
Outstanding Producer of Televised or Streamed Motion Pictures
  • AMERICAN SON, Producers TBD
  • APOLLO: MISSIONS TO THE MOON, Producers TBD
  • BLACK MIRROR: STRIKING VIPERS, Producers TBD
  • DEADWOOD: THE MOVIE, Carolyn StraussRegina CorradoNichole Beattie
  • EL CAMINO: A BREAKING BAD MOVIE, Producers TBD
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
  • “30 for 30” (Season 10), Producers TBD
  • “60 Minutes” (Season 51, Season 52), Producers TBD
  • “Leaving Neverland,” Producers TBD
  • “Queer Eye” (Season 3, Season 4), Jennifer LaneJordana HochmanRachelle Mendez
  • “Surviving R. Kelly” (Season 1), Producers TBD
Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television
  • “The Daily Show with Trevor Noah” (Season 25), Producers TBD
  • “Dave Chappelle: Sticks & Stones,” Producers TBD
  • “Last Week Tonight with John Oliver” (Season 6), Producers TBD
  • “The Late Show with Stephen Colbert” (Season 5), Producers TBD
  • “Saturday Night Live” (Season 45), Producers TBD
Outstanding Producer of Game & Competition Television
  • “The Amazing Race” (Season 31), Elise Doganieri
  • “The Masked Singer” (Season 1), Producers TBD
  • “RuPaul’s Drag Race” (Season 11), Producers TBD
  • “Top Chef” (Season 16), Jane LipsitzDoneen ArquinesCasey KrileyTara Siener, Padma LakshmiElida Carbajal AraizaCaitlin RademaekersEmily Van Bergen
  • “The Voice” (Season 16, Season 17), Audrey MorrisseyAmanda ZuckerKyra ThompsonKyley Tucker
Outstanding Children’s Program
  • “Carmen Sandiego” (Seasons 1 and 2)
  • “Green Eggs and Ham” (Season 1)
  • “Jim Henson’s The Dark Crystal: Age of Resistance” (Season 1)
  • “A Series of Unfortunate Events” (Season 3)
  • “Sesame Street” (Season 49)
Outstanding Sports Program
  • “Hard Knocks: Training Camp with the Oakland Raiders” (Season 14)
  • “Lindsey Vonn: The Final Season”
  • “Real Sports with Bryant Gumbel” (Season 25)
  • “SportsCenter with Scott Van Pelt” (Season 5)
  • “What’s My Name | Muhammad Ali”
Outstanding Shortform Program
  • “Billy on the Street with Billy Eichner”
  • “Born This Way” (Season 5)
  • “Comedians in Cars Getting Coffee” (Season 11)
  • “Creating Saturday Night Live” (Season 3)
  • “Under a Rock with Tig Notaro” (Season 1)