2020 Critics’ Choice Awards Nominations

On December 8, 2019, the Critics’ Choice Association announced the nominations for the 25th annual Critics’ Choice Awards. The ceremony will be held on January 12, 2020. The women nominated are:

FILM

Best Picture
  • 1917; Producers: Pippa HarrisJayne-Ann Tenggren
  • FORD V FERRARI; Producer: Jenno Topping
  • THE IRISHMAN; Producers: Jane RosenthalEmma Tillinger Koskoff
  • JOJO RABBIT; Producer: Chelsea Winstanley
  • JOKER; Producer: Emma Tillinger Koskoff
  • LITTLE WOMEN; Writer/Director: Greta Gerwig; Producers: Denise Di NoviAmy PascalRobin Swicord
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD; Producer: Shannon McIntosh
  • PARASITE; Producer: Sin-ae Kwak
Best Actress
  • Awkwafina, THE FAREWELL
  • Cynthia Erivo, HARRIET
  • Scarlett Johansson, MARRIAGE STORY
  • Lupita Nyong’o, US
  • Saoirse Ronan, LITTLE WOMEN
  • Charlize Theron, BOMBSHELL
  • Renée Zellwegger, JUDY
Best Supporting Actress
  • Laura Dern, MARRIAGE STORY
  • Scarlett Johansson, JOJO RABBIT
  • Jennifer Lopez, HUSTLERS
  • Florence Pugh, LITTLE WOMEN
  • Margot Robbie, BOMBSHELL
  • Zhao Shuzhen, THE FAREWELL
Best Young Actress
  • Julia Butters, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
  • Thomasin McKenzie, JOJO RABBIT
  • Shahadi Wright Joseph, US
Best Acting Ensemble
  • BOMBSHELL – Connie BrittonAllison JanneyNicole KidmanKate McKinnonMargot RobbieCharlize Theron
  • THE IRISHMAN – Anna Paquin
  • KNIVES OUT – Ana de ArmasJamie Lee CurtisToni ColletteKatherine LangforRiki LindhomeEdi Patterson, K Callan
  • LITTLE WOMEN – Saoirse RonanEmma WatsonFlorence PughEliza ScanlenLaura DernMeryl Streep
  • MARRIAGE STORY – Scarlett JohanssonLaura DernJulie Hagerty, Merritt Wever
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD – Julia ButtersDakota FanningMargaret QualleyMargot Robbie
  • PARASITE – Hyae Jin ChangYeo Jeong ChoZiso JungJung Eun LeeSo Dam Park
Best Director
  • Greta Gerwig, LITTLE WOMEN
Best Original Screenplay
  • Lulu Wang, THE FAREWELL
Best Adapted Screenplay
  • Greta Gerwig, LITTLE WOMEN
Best Production Design
  • Kris Moran, JOKER
  • Claire Kaufman, LITTLE WOMEN
  • Barbara LingNancy Haigh, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
  • Regina Graves, THE IRISHMAN
  • Gina Cromwell, DOWNTON ABBEY
Best Editing
  • Thelma Schoonmaker, THE IRISHMAN
Best Costume Design
  • Ruth E. Carter, DOLEMITE IS MY NAME
  • Jacqueline Durran, LITTLE WOMEN
  • Arianne Phillips, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
  • Sandy Powell, THE IRISHMAN
  • Anna Robbins, DOWNTON ABBEY
Best Hair and Makeup
  • BOMBSHELL, Anne MorganVivian Baker
  • DOLEMITE IS MY NAME, Vera SeimbergStacey L. MorrisCarla Joi Farmer
  • THE IRISHMAN, Nicki LedermannCarla White
  • JOKER, Kay GeorgiouNicki Ledermann
  • ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD, Heba ThorisdottirJanine Roth-Thompson
  • ROCKETMAN, Lizzie Georgiou
Best Visual Effects
  • AD ASTRA, Kathy Siegel
Best Animated Feature
  • ABOMINABLE; Director/Producer: Jill Culton; Producers: Suzanne BuirgyPeilin Chou
  • FROZEN II; Director: Jennifer Lee; Producers: Allison SchroederRebecca Wilson Bresee
  • HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD; Producer: Bonnie Arnold
  • MISSING LINK; Producer: Arianne Sutner
Best Action Movie
  • 1917; Producers: Pippa HarrisJayne-Ann Tenggren
  • FORD V FERRARI; Producer: Jenno Topping
  • JOHN WICK: CHAPTER 3 – PARABELLUM; Producer: Erica Lee
  • SPIDER-MAN: FAR FROM HOME; Producer: Amy Pascal
Best Comedy
  • BOOKSMART; Director: Olivia Wilde; Writer/Producer: Katie Silberman; Producers: Chelsea BarnardJessica ElbaumMegan Ellison
  • THE FAREWELL; Director/Writer/Producer: Lulu Wang; Producers: Anita GouDaniele Tate MeliaJane Zheng
  • JOJO RABBIT; Producer: Chelsea Winstanley
Best Sci-Fi or Horror Movie
  • AD ASTRA; Producer: Dede Gardner
  • MIDSOMMAR; Producer: Viktória Petrányi
Best Foreign Language Film
  • ATLANTICS; Writer/Director: Mati Diop; Producer: Judith Lou LévyEve Robin
  • PARASITE; Producer: Sin-ae Kwak
  • PORTRAIT OF A LADY ON FIRE; Director: Céline Sciamma
Best Song
  • “Glasgow (No Place Like Home),” WILD ROSE; Music and Lyrics by Mary Steenburgen
  • “Into the Unknown,” FROZEN II; Music and Lyrics by Kristen Anderson-Lopez
  • “Spirit,” THE LION KING; Music and Lyrics by Beyoncé
  • “Stand Up,” HARRIET; Music and Lyrics by Cynthia Erivo
Best Score
  • Hildur Guðnadóttir, JOKER

TELEVISION

Best Drama Series
  • “The Crown;” Executive Producers: Suzanne MackieTanya SeghatchianAllie Goss
  • “David Makes Man;” Executive Producers: Denitria Harris-LawrenceMelissa LoyOprah Winfrey
  • “Game of Thrones;” Executive Producers: Carolyn StraussBernadette Caulfield
  • “The Good Fight;” Executive Producers: Liz GlotzerBrooke KennedyMichelle King
  • “Pose;” Executive Producers: Nina JacobsonSherry MarshAlexis Martin Woodall
  • “Succession;” Executive Producer: Jane Tranter
  • “This Is Us;” Executive Producer: Elizabeth Berger
  • “Watchmen;” Executive Producer: Nicole Kassell
Best Actress in a Drama Series
  • Christine Baranski, “The Good Fight”
  • Olivia Colman, “The Crown”
  • Jodie Comer, “Killing Eve”
  • Nicole Kidman, “Big Little Lies”
  • Regina King, “Watchmen”
  • Mj Rodriguez, “Pose”
  • Sarah Snook, “Succession”
  • Zendaya, “Euphoria”
Best Supporting Actress in a Drama Series
  • Helena Bonham Carter, “The Crown”
  • Gwendoline Christie, “Game of Thrones”
  • Laura Dern, “Big Little Lies”
  • Audra McDonald, “The Good Fight”
  • Jean Smart, “Watchmen”
  • Meryl Streep, “Big Little Lies”
  • Susan Kelechi Watson, “This Is Us”
Best Comedy Series
  • “Fleabag;” Executive Producers: Lydia Hampson, Phoebe Waller-Bridge
  • “The Marvelous Mrs. Maisel;” Executive Producer: Amy Sherman-Palladino
  • “Mom;” Executive Producer: Gemma Baker
  • “One Day at a Time;” Executive Producers: Gloria Calderon KellettBecky MannAudra Sielaff
  • “PEN15;” Executive Producers: Maya Erskine, Anna KonkleJordan LevinDeborah LieblingBrooke PobjoyBecky SloviterShelley Zimmerman
Best Actress in a Comedy Series
  • Christina Applegate, “Dead to Me”
  • Alison Brie, “GLOW”
  • Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • Kirsten Dunst, “On Becoming a God in Central Florida”
  • Julia Louis-Dreyfus, “Veep”
  • Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek”
  • Phoebe Waller-Bridge, “Fleabag”
Best Supporting Actress in a Comedy Series
  • Alex Borstein, “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • D’Arcy Carden, “The Good Place”
  • Sian Clifford, “Fleabag”
  • Betty Gilpin, “GLOW”
  • Rita Moreno, “One Day at a time”
  • Annie Murphy, “Schitt’s Creek”
  • Molly Shannon, “The Other Two”
Best Limited Series
  • “Chernobyl;” Executive Producers: Jane FeatherstoneAnne MensahCarolyn Strauss
  • “Fosse/Verdon;” Executive Producer: Michelle Williams
  • “The Loudest Voice;” Executive Producers: Kari SkoglandMarci Wiseman
  • “Unbelievable;” Executive Producers: Lisa CholodenkoKatie CouricSusannah GrantRobyn SemienSarah TimbermanAyelet Waldman
  • “When They See Us;” Executive Producers: Ava DuVernayJane RosenthalOprah Winfrey
  • “Years and Years;” Executive Producers: Lucy RicherNicola Shindler
Best Movie Made for Television
  • BREXIT; Producer: Lynn Horsford
  • EL CAMINO: A BREAKING BAD MOVIE; Producer: Melissa Bernstein
  • GUAVA ISLAND; Producers: Carmen CubaJennifer Roth
  • PATSY & LORETTA; Director: Callie Khouri
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
  • Kaitlyn Dever, “Unbelievable”
  • Anne Hathaway, “Modern Love”
  • Megan Hilty, “Patsy & Loretta”
  • Joey King, “The Act”
  • Jessie Mueller, “Patsy & Loretta”
  • Merritt Wever, “Unbelievable”
  • Michelle Williams, “Fosse/Verdon”
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
  • Patricia Arquette, “The Act”
  • Marsha Stephanie Blake, “When They See Us”
  • Toni Collette, “Unbelievable”
  • Niecy Nash, “When They See Us”
  • Margaret Qualley, “Fosse/Verdon”
  • Emma Thompson, “Years and Years”
  • Emily Watson, “Chernobyl”
Best Animated Series
  • “Big Mouth;” Executive Producers: Jennifer FlackettBlair Fetter
  • “The Dark Crystal: Age of Resistance;” Executive Producers: Lisa HensonHalle Stanford
  • “She-Ra and the Princesses of Power;” Executive Producers: Noelle StevensonHae Ran Ha
  • “The Simpsons;” Executive Producer: Carolyn Omine
  • “Undone;” Executive Producer: Kate Purdy
Best Talk Show
  • “Full Frontal with Samantha Bee;” Executive Producer: Alison Camillo
  • “The Kelly Clarkson Show;” Executive Producers: Kelly ClarksonAlex Duda
  • “Last Week Tonight with John Oliver;” Executive Producer: Liz Stanton
Best Comedy Special
  • “Amy Schumer: Growing;” Writer/Director: Amy Schumer; Producer: Kim Caramele
  • “Jenny Slate: Stage Fright;” Director: Gillian Robespierre; Producer: Sarina Roma
  • “Ramy Youssef: Feelings;” Producer: Emily Cohen
  • “Wanda Sykes: Not Normal;” Director: Linda Mendoza; Writer: Wanda Sykes; Executive Producer: Page Hurwitz